Tee raviomadused

See üsna põhjalik raamat annab võimaluse tutvuda tee kui joogiga, samuti kui toiduaine ja ravimiga. Raamatus leidub sisukat informatsiooni eri teeliikidest ja -sortidest, ning loomulikult ka arvukalt retsepte nii traditsiooniliste teede kui ravimteede kohta.
-
Katkend raamatust:
Teepõõsas on erakordselt vastupidav ja vähenõudlik taim. Ta võib kasvada isegi kehval kivisel pinnasel ja tunda end hästi erinevas kliimas. Teed kasvatatakse eranditult üksnes lehtede pärast. Teelehtede korjamine on äärmiselt töömahukas tegevus – ei korjata järjestikku kõiki lehti, vaid üksnes kõige nooremaid ja õrnemaid võrseid koos pungadega. Kusjuures mida õrnem ja noorem leht, seda kõrgem teesort.
Teelehtede korjamine on alles esimene etapp tee tootmisel, sest kogutud teelehtedel puudub veel see imeline aroom, mida me teetassi kohal sisse hingates naudime. Selle omandamiseks peab teetaime leht läbima vastava töötluse – närvutamine ehk õhu käes kuivatamine, rullimine, fermentatsioon ehk kääritamine, kuivatamine ja sorteerimine. Selline protsess on iseloomulik musta tee tootmisele. Rohelist teed saadakse samast lähtetoorainest, kuid töötlemisprotsessist on välja jäetud närvutamine ja kääritamine. Seetõttu on rohelise ja musta tee maitse, aga ka keemiline koostis erinev, vaatamata sellele, et nad on saadud praktiliselt ühest ja samast põõsast.
Vähem tuntud punane ja kollane tee paiknevad musta ja rohelise tee vahepeal. Punase tee tootmisel on kääritamine mõnevõrra lühendatud; kollase tee puhul aga veelgi lühem.
-
Oma nimetused on need teed saanud vedeliku värvuse järgi, mis kuuma vee pealevalamisel meie tassi tekib. Nii et kõiki nelja põhilist teetüüpi – musta, rohelist, punast ja kollast – saadakse ühest ja samast lähte-toorainest, kuid erineva töötluse tulemusena omandavad nad spetsiifilise, ainult neile ainuomase ning kordumatu maitse ja aroomi.
On olemas veel üks teetüüp – valge. Sarnaselt rohelisele teele kuulub ka valge tee mitte-kääritavate teede hulka, kuid valge tee tootmiseks kasutatakse kõige õrnemaid, veel puhkemata lehti ja esimese saagi noori pungi. Seda teed ei allutata termilisele ega mehaanilisele töötlusele, vaid üksnes kuivatatakse pillirookorvides värske õhu käes. Kõige õigem valge tee on levinud peamiselt Hiinas ja kuulub kallite eliit-sortide hulka.